Jin és Jang
tmoni 2008.02.19. 17:56
A Taiji-szimbóluma...
A világmindenséget átható életenergia a Jin és a Jang energia egyesüléséből született
A Jin-Jang szimbólum eredetét az ősi kínai világszemléletben kell keresned, ahol elvont szimbólumok segítségével írták le a környezeti változásokat, a világ keletkezését. E szerint kezdetben volt a „nagy üresség”, mely a természet teljességét, tisztaságát jelképezi.
A világmindenséget átható életenergia a Jin és a Jang energia egyesüléséből, folytonos átalakulásából, dinamikus feszültségéből születetett. Mindkettő teret enged a másiknak, hiszen mindkettő tartalmazza a másik egy részét: a fekete „cseppben” ott a kis fehér, míg a fehérben megtalálható a kis fekete rész. A Jang-beli kör neve „Jin a Jangban”, míg a Jin beli köré „Jang a Jinben”. Minden élet bennük gyökerezik, minden létezőben mindkettő jelen van. A világ ezért – azt mondhatjuk - a Jin és a Jang jellegű erők állandó változásából áll. Egyik sem létezhet a másik nélkül, hisz egymást tartják mozgásban.
A Jin-Jang szimbólum értelmezése
Rengeteg elmélet létezik e különleges szimbólum jelentéséről. Egyesek esőcseppet látnak benne, mások ebihalhoz hasonlítják. Valójában a szimbólum a világ két ellentétes oldalát mutatja. A jó és a gonosz összefonódását. Egyik sem létezhet a másik nélkül, nem választhatók szét és csak együtt, egymáshoz viszonyítva értelmezhetők. A világ jelenségeiben meglévő ellentétek egysége a Jin-Jang. A világon minden magában hordozza a változás lehetőségét. Így a világ a jin és a jang jellegű erők állandó változásból áll. Normális körülmények között az erők kiegyenlítik egymást és egyensúlyban vannak.
Jin és Jang
A Változások könyvében - a I Ching-ben, vagy így is találkozhatsz vele Ji King-ben – melyet Wen király alkotott Jin a fehér oldalt, míg Jang a sötét oldalt jelenti.
Jin ábrázolása (egy középen megszakított vonal)
Jang ábrázolása (egy egybefüggő egyenes vonal)
Jin és Jang relatív fogalmak. Mit jelent ez? Ha a Napot és a Holdat hasonlítjuk össze, akkor azt mondjuk, hogy a Nap a Jang, a Hold a Jin energia megtestesítője. Ha a férfit és a nőt, akkor a nő a Jin, a férfi a Jang energia. De! Ha egy halott férfit és egy élő nőt, akkor az élő nő a Jang, míg a halott férfi a Jin energia megtestesítője.
Ha az állatokat és a növényeket hasonlítjuk össze, akkor az állatok a Jang, míg a növények a Jin energiát képviselik. Miért? Mert az állatok mozgásban vannak, míg a növények relatíve nem. De ha a növényeket a kövekkel hasonlítjuk, akkor a növény lesz a Jang energia és a kő a Jin, mert a növény élő, a szikla pedig nem.
Ezért téves, ha a Jin és Jang fogalmát leegyszerűsítjük jóra-rosszra, fehérre-feketére. Az alábbi táblázatban találsz néhány példát, melyből megértheted Jin és Jang kölcsönhatását. Ez viszont, ahogy a fenti példákban is láttad viszonylagos.
A Jin és Jang örökké változó kombináció: a nappalt éjszaka követi, a Holdat felváltja a Nap, a tavaszt a nyár, az őszt követi a tél, a folyékony megszilárdul, a meleg kihűl, a kilégzést a belégzés követi, és nincs fény árnyék nélkül.
Alapjában véve életünk diszharmóniája a Jin és Jang egyenlőtlen elosztására vezethető vissza. Ez történik akkor is, mikor megbetegszünk, mert például túlhajszoltuk magunkat, de akkor is felborul az egyensúly, ha nem mozgunk eleget.
Jin és Jang és a Ba Gua
Három Jin és/vagy Jang vonal alkotja a Ba Gua-t. A vonalak neve Yao, melynél megkülönböztetjük az ún. Jin Yao-t és a Jang Yaot.
Jin Yao
Jang Yao
A 8 trigram, mely egy családot szimbolizál ezekből áll össze: az Ég apát, míg a Föld az anyát jelképezi. A többi 6 trigram a gyerekeket: a három fiút és három lányt szimbolizálja.
Ég – az apa

Föld – az anya

Fiú gyermekeik
Vihar
(első szülött fiú)

Víz
(középső fiú)

Hegy
(legkisebb fiú)

Lány gyermekeik
Szél
(legidősebb lány)

Tűz
(középső lány)

Tó
(legkisebb lány)

|